Effigy Vessel
29-78-248
From: Northeast Arizona | Little Colorado Area
Curatorial Section: American
| Object Number | 29-78-248 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Northeast Arizona | Little Colorado Area |
| Culture Area | Southwest Culture Area |
| Section | American |
| Materials | Clay |
| Technique | Little Colorado Black-on-White |
| Iconography | Bird |
| Description | Little Colorado Black/White; Small Bird effigy. Handle broken. |
| Height | 5.2 cm |
| Length | 10.5 cm |
| Width | 8 cm |
| Credit Line | Wanamaker Expedition to the Southwest 1901; R. Stewart Culin, 1901 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.

