Projectile Point
NA5095.2
Location: On Display in the Native North America Gallery
From: North America | United States of America | Pennsylvania Region
Curatorial Section: American
| Object Number | NA5095.2 |
| Current Location | Native North America Gallery - On Display |
| Provenience | North America | United States of America | Pennsylvania Region |
| Culture Area | Northeast Culture Area |
| Period | Paleo-Indian |
| Date Made | 11,000-8000 BCE |
| Section | American |
| Materials | Chert |
| Description | Fluted, elongated-triangular. Edges excurvate with one well-defined basal ear. Basally ground and on blade edges up to 22 mm. flaking generally fine; flake scar edges rounded and weathered. Flaking on one face a modification of triple-channel flaking. Two smaller channel were removed after main channel flake which is a full 30 mm. long. Opposite face fluted up to 18 mm. by removal of two channel flakes. Brown-banded grey chert (Onondaga?). Probably related tot he Shoop site enterlin industry of eastern Penn. Very little hinge fracturing; flaking generally at right angles to blade edges. |
| Length | 4.13 cm |
| Width | 1.9 cm |
| Depth | 1.27 cm |
| Credit Line | Purchased from Helen M. Shumway, 1916 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.


