Chip
97-563-10054E
From: North America | United States of America | Pennsylvania | Lancaster County (Pennsylvania) | Haldeman's Island
Curatorial Section: American
| Object Number | 97-563-10054E |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | North America | United States of America | Pennsylvania | Lancaster County (Pennsylvania) | Haldeman's Island |
| Culture Area | Northeast Culture Area |
| Section | American |
| Materials | Argillite |
| Technique | Worked |
| Description | Worked "chip". Probably waste flake. |
| Length | 3.2 cm |
| Width | 1.7 cm |
| Thickness | 0.04 cm |
| Credit Line | Gift of the Academy of Natural Sciences of Philadelphia, 1997 |
| Other Number | L-563-10054E - Old Museum Number | 27476 - ANSP Number | CG2017-7-2014 - Found in Collection Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.



