Knife
97-563-5747
From: North America | United States of America | Pennsylvania | Lancaster County (Pennsylvania) | Bainbridge (Pennsylvania)
Curatorial Section: American
| Object Number | 97-563-5747 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | North America | United States of America | Pennsylvania | Lancaster County (Pennsylvania) | Bainbridge (Pennsylvania) |
| Culture Area | Northeast Culture Area |
| Section | American |
| Materials | Jasper |
| Description | Or blank; jasper; roughly triangular; one edge curved. |
| Length | 6 cm |
| Width | 4.2 cm |
| Thickness | 0.9 cm |
| Credit Line | Gift of the Academy of Natural Sciences of Philadelphia, 1997 |
| Other Number | L-563-5747 - Old Museum Number | 14121 - ANSP Number | 1064 - Other Number | 187 - Other Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.


