Textile
SA4180A
From: Peru | Pisco Province (uncertain) | Puntilla (uncertain)
Curatorial Section: American
| Object Number | SA4180A |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Peru | Pisco Province (uncertain) | Puntilla (uncertain) |
| Culture Area | Andean |
| Section | American |
| Materials | Cotton |
| Description | Rectangular fragment of gray cotton cloth; double warp; contained SA4182-4211. |
| Length | 50.8 cm |
| Width | 106.68 cm |
| Credit Line | Peruvian Expedition, William C. Farabee, 1923 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.