Pin
2023-12-3
From: United States of America | Southwest United States
Curatorial Section: American
| Object Number | 2023-12-3 |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Apache |
| Provenience | United States of America | Southwest United States |
| Culture Area | Apache |
| Date Made | ca. late 20th century |
| Section | American |
| Materials | Silver | Turquoise | Onyx (uncertain) |
| Iconography | Gaan |
| Description | Silver pin with inlaid shell and stone, depicting an Apache Gaan spirit dancer. |
| Length | 7.3 cm |
| Width | 6 cm |
| Depth | 1 cm |
| Credit Line | From the collection of Edie Fischer, gifted by Joseph & Nora & Sara Fischer, 2023 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.


