Necklace
2023-12-1
From: United States of America
Curatorial Section: American
| Object Number | 2023-12-1 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | United States of America |
| Date Made | ca. 1940s |
| Section | American |
| Materials | Silver | Turquoise |
| Iconography | Thunderbird |
| Description | Turquoise and silver Thunderbird necklace. |
| Length | 41 cm |
| Width | 10 cm |
| Depth | 1 cm |
| Credit Line | From the collection of Edie Fischer, gifted by Joseph & Nora & Sara Fischer, 2023 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.


