Box
NA1305.1
From: United States of America | Southeastern Alaska | Canada | British Columbia (uncertain)
Curatorial Section: American
| Object Number | NA1305.1 |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Tsimshian (uncertain) | Tlingit | Haida |
| Provenience | United States of America | Southeastern Alaska | Canada | British Columbia (uncertain) |
| Culture Area | Northwest Coast Culture Area |
| Section | American |
| Materials | Wood | Pigment | Shell |
| Description | Painted wooden storage box with cover. |
| Height | 68 cm |
| Length | 40.5 cm |
| Width | 45 cm |
| Credit Line | Purchased from Kircheimer, 1905 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.




