Box Lid
NA1308.2
From: United States of America | Southeastern Alaska | Canada | British Columbia
Curatorial Section: American
| Object Number | NA1308.2 |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Tsimshian (uncertain) | Heiltsuk (uncertain) |
| Provenience | United States of America | Southeastern Alaska | Canada | British Columbia |
| Culture Area | Northwest Coast Culture Area |
| Section | American |
| Materials | Wood | Pigment |
| Description | Box (.1) and lid (.2). |
| Height | 7 cm |
| Length | 35 cm |
| Width | 30 cm |
| Credit Line | Purchased from Kircheimer, 1905 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.




