| Object Number | CG99-2-89 |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Mound Culture |
| Provenience | North America |
| Culture Area | Southeast Culture Area |
| Section | American |
| Materials | Ceramic |
| Description | Buff ware, smoked. Flat base with slightly curved sides. Two flat handles at the rim. Chipped at rim. |
| Height | 7 cm |
| Width | 19 cm |
| Outside Diameter | 16 cm |
| Other Number | 3 - Other Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.




