| Object Number | 51-41-4.2 |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Tibetan | Buddhist |
| Provenience | East Tibet |
| Date Made | 19th Century |
| Section | Asian |
| Materials | Tin | Silver (uncertain) |
| Technique | High Relief |
| Iconography | Buddhist Symbols | Umbrella | Lotus | Wheel | Jewel | Thunderbolt | Plant | Vases |
| Description | Charm box. Originally had image. Seven Buddhist symbols: sacred umbrella, lotus, wheel, flaming jewels, single thunderbolt, double thunderbolt, medical plant, and 5 small offering vases. Silver renceau design in high relief. With Chiarong belt as sling strap. This box is attached to a belt for strapping to the chest. The small piece of orange cloth inside the box is probably from a lama's robe. |
| Height | 12.5 cm |
| Width | 9.5 cm |
| Thickness | 4.5 cm |
| Credit Line | Gift of Schuyler V. R. Cammann, 1951 |
| Other Number | 41-058-3 - Other Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.

