| Object Number | NA1559 |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Eskimo |
| Provenience | Alaska | Kuskokwim River |
| Culture Area | Arctic Culture Area |
| Section | American |
| Materials | Fish Skin |
| Description | Fish skin bag with the upper edge folded over. Leather ties attached around rim which thread through the center of the bottom. Somewhat flattened. |
| Height | 6 cm |
| Length | 50 cm |
| Width | 37 cm |
| Credit Line | Alaska Ethnological Expedition, George Byron Gordon, 1907 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.


