| Native Name | Kan Shum |
| Object Number | A212.1 |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Indian | Miri |
| Provenience | India | Tamlu |
| Section | Asian |
| Materials | Rattan |
| Description | Kan Shum. Rounded rectangular bowl. The bowl is a large depression and the stiffened side walls give support. |
| Height | 7.5 cm |
| Length | 20 cm |
| Width | 19.5 cm |
| Credit Line | Gift of William Henry Furness 3rd, Hiram M. Hiller, and Alfred Craven Harrison Jr., 1900 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.




