| Native Name | Tumpia |
| Object Number | 58-5-8.1 |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Mro |
| Provenience | Bangladesh |
| Section | Asian |
| Materials | Cane (plant) |
| Technique | Basketry |
| Description | Square shape with rounded corners; green and red. Native name: Tumpia. |
| Height | 10 cm |
| Length | 20 cm |
| Width | 20 cm |
| Credit Line | Museum Purchase, 1958 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.



