| Native Name | Sabu |
| Object Number | A360.2 |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Angami |
| Provenience | India | Nerhama |
| Section | Asian |
| Materials | Bamboo |
| Description | Sabu. Basket with lid - woven reed lid attached by cord. Basket to hold bird lime. |
| Height | 4 cm |
| Length | 9.4 cm |
| Width | 9.2 cm |
| Credit Line | Gift of William Henry Furness 3rd, Hiram M. Hiller, and Alfred Craven Harrison Jr., 1900 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.



