Blade
29-204-48
From: United States of America | Texas | Rectangular Pit House | Alibates Creek | Bivens Estate Ranch
Curatorial Section: American
| Object Number | 29-204-48 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | United States of America | Texas | Rectangular Pit House | Alibates Creek | Bivens Estate Ranch |
| Culture Area | Southwest Culture Area |
| Locus | 1A, depth 22 in. |
| Section | American |
| Materials | Flint |
| Technique | Chipped |
| Description | Frag. flint blade-like tool. |
| Length | 5.3 cm |
| Width | 4.5 cm |
| Credit Line | The Texas and Southwest Expedition, 1929 |
| Other Number | A-22 - Other Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.

