Lamp
33-37-671
From: United States of America | Alaska | Palu:Tat
Curatorial Section: American
| Object Number | 33-37-671 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | United States of America | Alaska | Palu:Tat |
| Culture Area | Arctic Culture Area |
| Locus | C + D, 3' - 3'3" |
| Section | American |
| Materials | Stone | Sandstone (uncertain) |
| Description | Shape is crude; pointed oval, square at back. No decoration. Inside of bowl is polished. With lip for wick. |
| Height | 6 cm |
| Length | 16 cm |
| Width | 10.5 cm |
| Depth | 2 cm |
| Credit Line | Danish National / University Museum Expedition; Kaj Birket-Smith and Frederica de Laguna, 1933 |
| Other Number | CG99-2-247 - Found in Collection Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.