| Object Number | E1436 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Egypt | Naqada |
| Locus | Grave 1570 |
| Period | Egyptian Predynastic Period | Middle Predynastic |
| Date Made | 5000-3000 BCE |
| Section | Egyptian |
| Materials | Ceramic | Paint |
| Technique | Painted |
| Description | Light red ware. Decorated in dark red paint with vertical and horizontal lines. Boat shaped. Mended - pieces missing. |
| Height | 12.86 cm |
| Length | 43.66 cm |
| Width | 15.24 cm |
| Credit Line | Distribution from the Egyptian Research Account; William Flinders Petrie, 1895 |
| Other Number | ES 1436 - Original Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.




