| Object Number | 93-9-198 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Ghana |
| Date Made | 1900-1971 |
| Section | African |
| Materials | Brass |
| Technique | Lost Wax Casting |
| Description | Double cross at top, middle has series of raised squares, sides loop. Tail has a loop at beginning and two at end, more raised squares. |
| Height | 0.6 cm |
| Length | 8.8 cm |
| Width | 6.9 cm |
| Credit Line | Gift of Harvey and Doris Tower, 1993 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.



