Vase
97-28-193
From: Colombia | Cauca Valley
Curatorial Section: American
| Object Number | 97-28-193 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Colombia | Cauca Valley |
| Culture Area | Circum-Caribbean |
| Section | American |
| Materials | Ceramic |
| Description | Pottery, Black ware vase. Effigy jar shaped like a standing bear (?). There is a spout for a mouth and 1 hole on each shoulder. |
| Height | 8 cm |
| Length | 16 cm |
| Width | 7.5 cm |
| Credit Line | Gift of the Academy of Natural Sciences of Philadelphia, 1997 |
| Other Number | 13457 - ANSP Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.