Cover
NA1302.2
From: Alaska | Southeastern Alaska
Curatorial Section: American
| Object Number | NA1302.2 |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Tlingit |
| Provenience | Alaska | Southeastern Alaska |
| Culture Area | Northwest Coast Culture Area |
| Section | American |
| Materials | Wood | Shell | Cedar Bark |
| Technique | Twined |
| Description | Food box and woven cover. Technical notes: twined, diagonal/twill twining; 6x7 rows. Woven over two warps alternating. |
| Height | 13.2 cm |
| Width | 41 cm |
| Depth | 29 cm |
| Credit Line | Purchased from Kircheimer, 1905 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.




