| Object Number | NA7688.1 |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Tlingit |
| Provenience | Alaska |
| Culture Area | Northwest Coast Culture Area |
| Section | American |
| Materials | Spruce Root | Grass |
| Technique | Basketry | Twined |
| Description | Technical notes: twined, close twined, two-strand, three-strand, warpped weft ("false embroidery"). Basket: 9 warps, 16 wefts per square inch; Lid (rim): 9 warps, 14 wefts per square inch; Lip: 16 wefts per square inch. Gumboot design. |
| Height | 13.5 cm |
| Width | 26 cm |
| Depth | 19 cm |
| Credit Line | Purchased from G. T. Emmons, 1918 |
| Other Number | A/30 - Emmons Number | 4030 - Other Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.



