Pestle
87-43-133
From: Western United States
Curatorial Section: American
| Object Number | 87-43-133 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Western United States |
| Culture Area | North American Culture Area |
| Section | American |
| Materials | Stone (uncertain) |
| Description | Polished; two sides flattened and greenish in color; evidently used more as mano; flattened ends, one circular, the other elongated oval. |
| Length | 18.9 cm |
| Width | 5.89 cm |
| Thickness | 5 cm |
| Credit Line | Gift of American Philosophical Society, Philadelphia, 1987 |
| Other Number | L-563-5294 - Old Museum Number | 10856 - ANSP Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.