Rubbing Tool
49-25-228
From: United States of America | Alaska | Kootznahoo Inlet | Daxatkanada Fort
Curatorial Section: American
| Object Number | 49-25-228 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | United States of America | Alaska | Kootznahoo Inlet | Daxatkanada Fort |
| Culture Area | Arctic Culture Area |
| Locus | E2E 12-18" |
| Section | American |
| Materials | Slate |
| Description | Butt end of sandy slate implement with 1 flat surface, rounded edges and other surface slightly convex. Working and missing. |
| Length | 5.2 cm |
| Width | 2.9 cm |
| Thickness | 0.7 cm |
| Credit Line | Survey of Northern Tlingit Country, Frederica de Laguna, 1949 |
| Other Number | 135 - Field No SF |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.