| Object Number | 2023-6-1.2 |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Chinese |
| Provenience | China |
| Date Made | Early 20th Century CE |
| Section | Asian |
| Materials | Silk |
| Technique | Embroidered |
| Iconography | Butterfly | Floral |
| Description | One shoe from a pair of Chinese shoes for bound feet. |
| Height | 9 cm |
| Length | 15 cm |
| Width | 4 cm |
| Credit Line | Gift of Margo Coffin Groff, 2023 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.




