| Object Number | 19556.2 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Finland |
| Culture Area | Russia |
| Section | American |
| Materials | Birch Bark |
| Description | Birch bark. National Birch bark Industry. |
| Height | 7.5 cm |
| Length | 14.6 cm |
| Width | 9.8 cm |
| Credit Line | Russian Expedition; Zelia Nuttall, 1897 |
| Other Number | 48 - Collector Number | 40 - Other Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.




