Statue
AF2056
Location: On Display in the Africa Galleries
From: Nigeria | Benin Kingdom
Curatorial Section: African
| Object Number | AF2056 |
| Current Location | Africa Galleries - On Display |
| Culture | Edo (Africa) |
| Provenience | Nigeria | Benin Kingdom |
| Date Made | 19th century CE |
| Section | African |
| Materials | Copper Alloy | Brass |
| Technique | Lost Wax Casting |
| Iconography | Leopard |
| Description | Figure of a leopard, standing erect on all four legs with tail curled over back. Flat face with almond-shaped eyes, mouth partially open to reveal fangs, incised circles cover body. |
| Height | 17 cm |
| Length | 22.4 cm |
| Width | 6.6 cm |
| Credit Line | Purchased from W. O. Oldman, 1912 |
| Other Number | 29794 - Dealer's Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.




