Splitting Adze
49-25-516
From: United States of America | Alaska | Kootznahoo Inlet | Pillsbury Point
Curatorial Section: American
| Object Number | 49-25-516 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | United States of America | Alaska | Kootznahoo Inlet | Pillsbury Point |
| Culture Area | Arctic Culture Area |
| Locus | Found on beach |
| Section | American |
| Materials | Greenstone |
| Description | Fragment of roughly shaped greenstone splitting adze. Shows shallow groove for lashing. |
| Height | 5 cm |
| Length | 10 cm |
| Width | 3.5 cm |
| Credit Line | Survey of Northern Tlingit Country, Frederica de Laguna, 1949 |
| Other Number | P-23 - Field No SF |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.