| Object Number | B16859A |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Iraq | Ur |
| Archaeology Area | PG 505 |
| Section | Near Eastern |
| Materials | Steatite |
| Iconography | Gilgamesh | Eabani | Lion | Bull |
| Description | CBS Register: Season V. U.8991. cylinder seal. diorite. crossed lions. ibexes. star. UE II: Cylinder seal, dark mottled steatite. |
| Length | 2.5 cm |
| Width | 1.4 cm |
| Credit Line | British Museum/University Museum Expedition to Ur, Iraq, 1927 |
| Other Number | U.8991 - Field No SF |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.


