| Object Number | 29-128-3A |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Mediterranean |
| Period | Renaissance |
| Section | Mediterranean |
| Materials | Sardonyx |
| Technique | Cameo |
| Iconography | Saint Christopher |
| Description | 29-128-3A is Sommerville's original #3. Sommerville: Agate-Onyx. The Ferryman of Christ, St. Christopher. The legend of our Saviour being carried over water. Greek and Roman Cameos, Case A. Vermeule: Agate-Onyx Cameo. (Modern Gold pendant setting) St. Christopher carrying Christ child over the water. (Small cowled monk at left) |
| Length | 4.5 cm |
| Width | 3.2 cm |
| Credit Line | Bequest of Maxwell Sommerville, 1904 |
| Other Number | 3 - Sommerville Gem Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.

