Sandal
29-42-815
From: United States of America | Southeastern Utah | Between San Juan and Colorado Rivers
Curatorial Section: American
| Object Number | 29-42-815 |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Cliff Dweller |
| Provenience | United States of America | Southeastern Utah | Between San Juan and Colorado Rivers |
| Culture Area | Southwest Culture Area |
| Section | American |
| Materials | Yucca Leaf |
| Description | Type I a 2 ( Kidder & Guernsay Classification. ) Fine twilled woven sandal of yucca leaf. Rounded tow, edge-loop tie of yucca fibre and yucca leaf. |
| Length | 26.7 cm |
| Width | 12.38 cm |
| Depth | 2.22 cm |
| Credit Line | Purchased from Charles D. Hazzard; subscription of Phebe A. Hearst, 1896 |
| Other Number | E20 - Field Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.

