| Object Number | 31-16-942 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Iraq | Ur |
| Archaeology Area | PG [PG, Larsa level] "Larsa levels PG" |
| Period | Larsa |
| Section | Near Eastern |
| Materials | Terracotta |
| Technique | Mould Made |
| Iconography | Lion |
| Description | Terra cotta. Lion Passant; Broken Forepart. molded. |
| Length | 5.5 cm |
| Width | 7 cm |
| Thickness | 2 cm |
| Credit Line | British Museum/University Museum Expedition to Ur, Iraq, 1931 |
| Other Number | U.15713 - Field No SF |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.

