Lamp
MS2124
Location: On Display in the Rome Gallery
From: Italy
Curatorial Section: Mediterranean
| Object Number | MS2124 |
| Current Location | Rome Gallery - On Display |
| Culture | Roman |
| Provenience | Italy |
| Date Made | 1st century |
| Section | Mediterranean |
| Materials | Bronze |
| Description | Bronze lamp. The lamp was suspended from a stand by a chain attached through the two pierced ears on either side of the flared spout. |
| Height | 2.5 cm |
| Length | 8.5 cm |
| Width | 5 cm |
| Other Number | 1232 - Stevenson Etruscan Series Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.