Capital
54-28-226
From: Kourion | Cyprus | Sanctuary of Apollo Hylates
Curatorial Section: Mediterranean
| Object Number | 54-28-226 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Kourion | Cyprus | Sanctuary of Apollo Hylates |
| Site Name | Kourion |
| Locus | East of porch of SE bldg. |
| Section | Mediterranean |
| Materials | Limestone |
| Description | Anta capital. Moldings continuous on three sides. Large cyma recta in middle with three small mouldings above and two below. X: Built in late wall running toward plunge bath east of porch of SE Bldg. |
| Height | 36.3 cm |
| Width | 63 cm |
| Depth | 64.5 cm |
| Credit Line | Cyprus Expedition, George H. McFadden, 1954 |
| Other Number | A 96 - Field No SF |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.