Tablet
16745B
From: Johore | Malay Peninsula
Curatorial Section: Oceanian
| Object Number | 16745B |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Chinese |
| Provenience | Johore | Malay Peninsula |
| Period | 19th Century |
| Date Made | 1892 |
| Section | Oceanian |
| Materials | Wood |
| Inscription Language | Chinese Language |
| Description | One of a pair of duilian 對聯 (sometimes called “antithetical couplets” in English). These appear on either side of an entrance with various rules about matching syllables and meaning. See 29-96-765B for the other duilian. See 29-96-764 for the tribute board that goes above the entrance. The characters read: 元老安邦仁風披拂 (Our elders and betters having brought peace to the realm, the winds of humaneness shall blow). |
| Height | 310.5 cm |
| Width | 31.5 cm |
| Credit Line | Purchased from the Sultan of Johore (through his agent Rounsevelle Wildman), 1893 |
| Other Number | 29-96-765A - Other Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.


