| Object Number | B16804 |
| Current Location | On Loan |
| Provenience | Iraq | Ur |
| Archaeology Area | PG 580 TTE |
| Period | Early Dynastic III |
| Date Made | 2600-2450 BCE |
| Section | Near Eastern |
| Materials | Gold | Lapis Lazuli | Carnelian |
| Description | 2 Strings of Beads: Carnelian, rings, 1 central gold pendant, 2 gold, 6 palis drops CBS Register: necklace. 2 strings of carnelian. 1 central gold pendant (with sketch), 2 gold, 6 lapis drops. PG 580 |
| Length | 30.2 cm |
| Width | 4 cm |
| Depth | 0.5 cm |
| Credit Line | British Museum/University Museum Expedition to Ur, Iraq, 1927 |
| Other Number | U.9351 - Field No SF |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.



