String of Beads
B16794
Location: On Display in the Middle East Galleries
From: Iraq | Ur
Curatorial Section: Near Eastern
| Object Number | B16794 |
| Current Location | Middle East Galleries - On Display |
| Provenience | Iraq | Ur |
| Archaeology Area | PG 580 |
| Date Made | 2475-2300 BCE |
| Section | Near Eastern |
| Materials | Gold | Lapis Lazuli |
| Description | CBS Register: necklace. 2 strings of small lapis. 1 pendant gold and lapis. 2 small gold pendants. 2 in lapis, 4 gold drops. PG 580 |
| Length | 19.2 cm |
| Width | 3.5 cm |
| Depth | 0.5 cm |
| Credit Line | British Museum/University Museum Expedition to Ur, Iraq, 1927 |
| Other Number | U.9351 - Field No SF |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.




