| Object Number | 7537C |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Chinese |
| Provenience | China |
| Period | Qing Dynasty |
| Date Made | Tongzhi -1890 |
| Section | Asian |
| Materials | Silver |
| Iconography | Longevity |
| Inscription Language | Chinese Language |
| Description | Stand for bowl (7537A). Pewter. Longevity symbols. |
| Height | 11 cm |
| Width | 2.3 cm |
| Credit Line | Gift of Francis C. Macauley, Esq.,1890 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.




