| Object Number | P215 |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Kayan |
| Provenience | Borneo | Sarawak |
| Date Made | ca. 1897 |
| Section | Oceanian |
| Materials | Wood |
| Description | Flat piece of wood carved to leave a pattern in high relief. The block is inked and pressed onto the skin as a guide for the tattooing. Similar to a pattern identified by Furness as a Kenyah design "'kala asu,' the scorpion dog, - on the forearm," and by Hose and Shelford as a "Kayan dog design for thighs of men." An even closer match with a design illustrated by Nieuwenhuis as used by Kayan men of the Mendalam River. Two different versions of the design carved on front and back of block. |
| Length | 12 cm |
| Width | 4.3 cm |
| Thickness | 0.7 cm |
| Credit Line | Gift of Dr. William H. Furness 3rd., 1898 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.




