Pendant
63-1-31
From: Cyprus | Kourion | Sotira Teppes
Curatorial Section: Mediterranean
| Object Number | 63-1-31 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Cyprus | Kourion | Sotira Teppes |
| Site Name | Kourion |
| Locus | Surface to floor I, House 1 |
| Section | Mediterranean |
| Materials | Picrolite |
| Description | flat, oval in plan, perforated near top. |
| Length | 3.7 cm |
| Width | 2.4 cm |
| Thickness | 0.7 cm |
| Credit Line | Cyprus Expedition, 1963 |
| Other Number | 17 - Other Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.



