| Object Number | AF4020 |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Bari |
| Provenience | Sudan |
| Section | African |
| Materials | Leather | Wood |
| Description | Wooden. Rectangular; the ends curved outward to form legs which are connected by a twisted thong. |
| Height | 11.5 cm |
| Length | 24.2 cm |
| Width | 9.2 cm |
| Credit Line | Purchased from W. O. Oldman, 1912 |
| Other Number | 19904 - Dealer's Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.




