Knife Blade
29-42-600
From: Colorado | Southeastern Utah | Cave Near Col River
Curatorial Section: American
| Object Number | 29-42-600 |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Cliff Dweller |
| Provenience | Colorado | Southeastern Utah | Cave Near Col River |
| Culture Area | Southwest Culture Area |
| Section | American |
| Materials | Stone |
| Description | Double pointed. 3 5/8" long, 1 1/4" wide |
| Length | 9.21 cm |
| Width | 3.2 cm |
| Credit Line | Purchased from Charles D. Hazzard; subscription of Phebe A. Hearst, 1896 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.

