| Native Name | Wayang Kulit |
| Object Number | 29-91-106 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Java |
| Section | Oceanian |
| Materials | Hide | Bamboo | Pigment |
| Description | Hadji, a pilgrim. |
| Height | 23.6 cm |
| Length | 39.7 cm |
| Width | 7 cm |
| Credit Line | Purchased from M. Lemaire Devries, 1929 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.


