Whaling Outfit
Carving
NA4787
From: Alaska | Sledge Island
Curatorial Section: American
| Object Number | NA4787 |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Eskimo |
| Provenience | Alaska | Sledge Island |
| Culture Area | Arctic Culture Area |
| Section | American |
| Materials | Wood |
| Iconography | Whale |
| Description | Carved whale of a board. |
| Height | 5 cm |
| Length | 27.5 cm |
| Width | 22.5 cm |
| Credit Line | Wanamaker Expedition to the Arctic: Seward Peninsula/Siberia; William Blair Van Valin, 1919 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.




