| Object Number | E9248 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Egypt | Abydos |
| Locus | E 256 |
| Period | Eighteenth Dynasty | New Kingdom |
| Date Made | 1539-1292 BCE |
| Section | Egyptian |
| Materials | Wax |
| Iconography | Imsety |
| Description | Uninscribed. |
| Height | 8 cm |
| Width | 2.5 cm |
| Depth | 1.5 cm |
| Credit Line | Distribution from the Egyptian Research Account, 1900 |
| Other Number | AES 1934 - Other Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.




