Figurine
37-13-106
From: Guatemala | Department of Guatemala | San Raimundo
Curatorial Section: American
| Object Number | 37-13-106 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Guatemala | Department of Guatemala | San Raimundo |
| Culture Area | Central American |
| Section | American |
| Materials | Ceramic |
| Iconography | Human Head |
| Description | Head of human figurine. Large. Solid red pottery. Thick. Archaic type with high nose and slanting eyes of double stick impressions. Eroded and broken. Naturalistic. High rough back of head |
| Height | 5 cm |
| Length | 7 cm |
| Width | 4.5 cm |
| Credit Line | Central American Expedition, J. Alden Mason, 1937 |
| Other Number | 136 - Field No SF |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.