Sherd
49-12-353
From: Cyprus | Kourion | Bamboula
Curatorial Section: Mediterranean
| Object Number | 49-12-353 |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Cypriot |
| Provenience | Cyprus | Kourion | Bamboula |
| Site Name | Kourion |
| Locus | Tomb 22 |
| Section | Mediterranean |
| Materials | Ceramic |
| Description | One piece--4 sherds boded. fragment--bowl/jug. |
| Height | 16.1 cm |
| Width | 15.9 cm |
| Thickness | 0.4 cm |
| Credit Line | Cyprus Expedition, J. F. Daniel, 1949 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.



