| Object Number | 29-201-204A |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Morocco |
| Section | African |
| Materials | Ceramic |
| Description | Red ware, burnt. Globular, slightly elongated lower half; two ledge handles above middle. Ring with two small piercings on cover. The vessel and cover were made together (probably two pieces joined about 1/3 from bottom) the lid simply cut from the top; the circular cut was not quite true leaving a slight jag. |
| Height | 61 cm |
| Outside Diameter | 25 cm |
| Credit Line | Williams Moroccan Expedition; Talcott Williams and Sophia Wells Royce Williams, 1898 |
| Other Number | T.W.199 - Collector Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.


