Stamp Seal
33-15-202
From: Iran | Tepe Hissar
Curatorial Section: Near Eastern
| Object Number | 33-15-202 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Iran | Tepe Hissar |
| Archaeology Area | DG36X17 Pr18a |
| Locus | DG 36x17 | Plot Record #18a |
| Section | Near Eastern |
| Materials | Gypsum |
| Description | Square with rounded corners and pierced circular shank; incised lines on flat face. |
| Height | 1.5 cm |
| Length | 1.5 cm |
| Width | 0.6 cm |
| Credit Line | Persian Expedition; Erich Schmidt, 1933 |
| Other Number | H1277 - Field No SF |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.




