Stamp Seal
33-15-192
From: Iran | Tepe Hissar
Curatorial Section: Near Eastern
| Object Number | 33-15-192 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Iran | Tepe Hissar |
| Archaeology Area | DH21X2 |
| Locus | DH 21x2 | Plot Record 23b |
| Section | Near Eastern |
| Materials | Gypsum |
| Description | Rectangular, flat face divided into four triangular sections by incised lines, short pierced circular shank. |
| Height | 0.9 cm |
| Length | 2.3 cm |
| Width | 1.5 cm |
| Credit Line | Persian Expedition; Erich Schmidt, 1933 |
| Other Number | H1291 - Field No SF |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.




